Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017

Haberler

Haberler > HaberlerGeri

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017

Atlantik Konseyi Zirvesi, 27-28 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed Salih Al Sada, eski İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio, eski ABD başkanlarından George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones gibi isimler başta olmak üzere 45 ülkeden üst düzey temsilciler katılmıştır.


Zirvede, Suriye’den Afrika’ya, Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e birçok bölgedeki gelişmelerle ekonomi, ulusal güvenlik, enerji, ticaret ve mülteci krizi gibi dünya gündeminin önemli konuları ele alınmıştır.


Dünyada ve Batı’da son dönem teknolojik gelişmelerin enerji politikalarına ve piyasalarına olan etkileri vurgulanmıştır. Stratejik konumu gereği, Türkiye’nin petrol, doğalgaz ve elektrik konusunda öne çıkan bir ülke olmaya başladığı belirtilmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Berat Albayrak zirvede yaptığı konuşmada; Türkiye’nin yerli kaynaklarını yüzde 50'ye çıkarttığını, yenilenebilir enerji yatırımlarında büyük adımlar atıldığını, enerji maliyetlerinin düşürüldüğünü ve mevcut gaz depolama kapasitesinin artırılacağını ifade etmiştir. Albayrak, uluslararası enerji arz güvenliğini sisteme dahil etmek için Türkiye’nin çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceğini belirtmiş, kazan-kazan temelinde bir işbirliği olması koşuluyla bölgesel ve küresel barışa ve istikrara dayalı tüm projelere destek olmaya devam edileceğini vurgulamıştır.