Projelerimiz

Projelerimiz
Saha Servis Hizmetleri> Devam Eden Projeler> Tamamlanan Projeler
Saha Servis Hizmetleri
Karotlu Sondaj Hizmetleri
Karotlu Sondaj Hizmetleri
Petrol ve Gaz Ticareti> Devam Eden Projeler> Tamamlanan Projeler
Petrol ve Gaz Ticareti
Sismik Gemi Araştırmaları
Sismik Gemi Araştırmaları
Kara Sismik Faaliyetleri
Kara Sismik Faaliyetleri

Petrol ve Gaz Ticareti > Devam Eden Projeler

Venezuela Petrokok Ticareti

Venezuela Petrokok Ticareti

TPIC, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın önderliğinde Venezuela Devlet Şirketi PDVSA ile görüşmelere başlamış ve petrokok ve petrol ürünleri ticaretini geliştirmek adına 2015 yılında PDVSA ile iyi niyet anlaşması imzalamıştır.

Bangladeş Motorin Ticareti

Bangladeş Motorin Ticareti

Aralık 2014’te Turkish Petroleum International Company (TPIC) ve Bangladeş Petrol Şirketi (BPC) arasında motorin alımsatım anlaşması imzalanmıştır. BPC’nin petrol ürünleri tedarikçileri listesi 10 ülkeden oluşmaktadır. Malezya, Filipinler, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Katar gibi ülke şirketlerinin yer aldığı listeye şirketimiz TPIC ilk kez dahil olmuştur. Bu kapsamda TPIC; 2015 yılı içerisinde BPC’ye toplamda 62.460 ton, %0.05 (500 ppm) motorin satışını başarı ile gerçekleştirmiştir. TPIC bu girişimiyle, Güneydoğu Asya piyasasındaki faaliyetlerini artırmayı hedeflemektedir. BPC’nin 2016 kargolarının bir kısmını ihale usulü ile alma kararı alması neticesinde, yapılan görüşmeler sonucunda 2016 yılı için TPIC’den 30.000 ton kesin ve 30.000 ton opsiyonel motorin alımı kararlaştırılmıştır.

Libya Ham Petrol Ticareti

Libya Ham Petrol Ticareti

TPIC ile Libya devlet şirketi NOC (National Oil Corparation) arasında Ocak 2013’te  imzalanmış ham petrol alım-satım anlaşması kapsamında; 4 kargo kesin ve ihracat kapasitesine bağlı olarak 6 kargo opsiyonel ve her kargo 600.000 varil olmak üzere anlaşmaya varılmış olup, elde edilmesi beklenen hacim yaklaşık 670 milyon dolardır.

Irak Ham Petrol ve Petrol Ürünleri Ticareti Projesi

Irak Ham Petrol ve Petrol Ürünleri Ticareti Projesi

Irak ile ürün ticaretine 1999 yılında başlanmış, Irak Devleti Petrol Pazarlama Şirketi SOMO’ya uluslararası pazarlardan ürün tedarik edilmiştir. 1999-2002 yılları arasında, Irak’tan fiber depolarda TPIC/Habur tesisine getirilen 1.8 Milyon ton motorin, sınır ticareti kapsamında yurt içi akaryakıt dağıtım şirketlerine satılmıştır. Buna ilave olarak 2000-2003 yılları arasında, 5.4 Milyon ton hampetrol TPIC tarafından Irak’tan karayolu ile getirilerek deniz yolu ile Tüpraş’a satılmıştır. 2003-2010 yılları arasında toplamda 1,9 milyon ton petrol ürünü, fuel-oil ve motorin ticareti yapılmıştır. Bölgede önemli bir oyuncu olan TPIC’in, benzer proje girişimleri devam etmektedir.

Kıbrıs Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Fuel Oil Projesi

Kıbrıs Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Fuel Oil Projesi

Elektrik üretiminin bir kısmını termik santrali ile karşılayan KKTC Elektrik Kurumu (KIB-TEK), bu santralin ana yakıtı olan fuel-oil’i dış piyasadan temin etmektedir. TPIC, 2009 yılında kazanmış olduğu ihale sonucu 26.10.2009 tarihinde yapılan sözleşmeye istinaden, TÜPRAŞ Aliağa Tesisleri’nden KIB-TEK’e ait Teknecik Terminali’ne, 2009-2012 yılları arasında 630.000 ton fuel oil teslimatı gerçekleştirmiştir. 2013 itibariyle, 101. kargoda 750.000 ton teslimata ulaşan projenin, 2015’e kadar devam etmesi yönünde anlaşmaya varılmıştır.

Yurtiçi Motorin Projesi

Yurtiçi Motorin Projesi

2009 yılından itibaren, TPIC uluslararası piyasalardan temin ettiği motorini, yurtiçi akaryakıt piyasasındaki dağıtım şirketlerine satmaktadır. Bu kapsamda yaklaşık 400.000 ton motorin satışı gerçekleştirilmiştir.